Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

Profesyonel olarak yaptığımız tedavi yöntemlerimizle yanınızdayız.

BEL FITIĞI

Latince ismi lomber disk hernisi olan bel fıtığı;bel omurları arasında bulunan ve bir nevi yastıkçık görevi görerek ağırlığın aktarılmasında görev yapan disklerin,fıtıklaşarak bel sinirlerine bası yapması durumudur.

  Vücudun özellikle de bel bölgesinin uygun olmayan şartlarda ve aşırı zorlanmaları başta olmak üzere, karın ve sırt kaslarının zayıflığı, aşırı kilo, sedanter(sporsuz)yaşam, yanlış beslenme alışkanlıkları ve travma, bel fıtığına sebebiyet vermektedir.

Bel, kalça, uyluk, bacak ve ayağa vuran ağrı, kalça, bacak ve ayakta karıncalanma, uyuşma, zayıflık ve hareket kabiliyetinin azalması en önemli belirtileridir.

Bel fıtığı;motor kayıp, yani istemli hareketlerde kayıp ve kaslarda erime (atrofi) söz konusu olduğunda ameliyat edilmelidir.Bunun dışında manuelterapi, mobilizasyon, fizyoterapi, knezyolojik bantlama, egzersiz, elektroterapi, medikal tedavi(ilaç tedavisi) ve dengeli-düzenli beslenme ile bel fıtığı tedavi edilebilir.

Bel-Fıtığı

BOYUN FITIĞI

Latince ismi servikal disk hernisi olan boyun fıtığı;boyun omurları arasında bulunan jölemsi içi sıvı dolu diskin sıkışarak sinirlere bası yapması durumudur.

Özellikle masa başı işlerde çalışma, yine uzun süreli tv, bilgisayar kullanımı, aşırı kilo alımı, travma, hastalık, zayıf boyun sırt kasları, yanlış beslenme ve sporsuz yaşam, boyun fıtığına sebep olmaktadır.

Boyun, sırt, kol ve omuzda ağrı, kola ve ele vuran uyuşma hissi ve karıncalanma, omuz kol ve ellerde güç kaybı ve kas zayıflığı en önemli belirtileridir.

Boyun fıtığı;motor kayıp, yani istemli hareketlerde kayıp ve kas atrofisi gibi durumlarda ameliyat edilmelidir. Bunun dışında manuelterapi, mobilizasyon, fizyoterapi, ,knezyolojik bantlama, egzersiz, elektroterapi, medikal tedavi(ilaç tedavisi) ve dengeli ve düzenli beslenme ile bel fıtığı tedavi edilebilir.

Boyun-Fıtığı

KANAL DARLIĞI(SPİNAL STENOZ)

Bel omurlarının ortasında bulunan ve içinde omuriliğin geçtiği kanalın;omur aralarında bulunan diskin fıtıklaşarak kanal içerisinde bozucu bir alan oluşturması, kırık, çıkık gibi travma, kemik kas hastalıkları gibi problemlerde olması gereken açıklığının(1.5-2.7 mm)azalması durumudur.

Kalça sırt ve bacaklara vuran ağrı, hassasiyet ve güç kaybı, uzun süreli yürümede artan öne doğru eğilmekle ise geçen ağrı en önemli belirtileridir.

Kanal-Darlıkları

KİREÇLENME

Osteartrit manasına gelen kireçlenme;eklemlerin etrafını saran kıkırdak yapının dejenere olmasıdır. Yaş, cinsiyet, (özellikle 40 yaş üstü kadınlarda)kilo, sağlıksız beslenme, aşırı ve zorlayıcı eklem kullanımı, sporsuz yaşam en önemli nedenlerindendir. Bel, kalça diz omuz el ve ayaklarda görülür.

Eklemlerde;ağrı, hareket esnasında artan ağrı, hassasiyet, zaman zaman alevlenme, ödem, eklem hareket açısında azalma, hareket esnasında eklemlerden gelen sesönemli bulgularındandır.

Kireçlenme

CERRAHİ ÖNCESİ ve SONRASI REHABİLİTASYON

Cerrahi yani ameliyat; doku-kas bütünlüğünü bozan, inflamasyona(ödem) sebebiyet veren, istirahatla geçirilmesi gereken işlemlerdir. Dolayısıyla cerrahi öncesi ve sonrası rehabilitasyon;cerrahinin başarısını artırmak, ameliyat sonrası kas iskelet sistemi, dolaşım sistemi problemlerini önlemek ve gündelik hayata bir an önce dönülebilmesi için yapılan fizyoterapi işlemlerinin tamamı olarak adlandırılır.

Kalça-diz protez uygulamaları,menisküs ,ön-arka çarpraz bağ ameliyatları, ekstremite kırık operasyonları, omuz el cerrahisi uygulamaları(rotator cuff,impingement sendromu cerrahileri), bel boyun fıtığı, kanal darlığı ameliyatları ilk başta akla gelen cerrahi uygulamalara örnektir.

Cerrahi-Öncesi-ve-Sonrası-Rehabilitasyon

EVDE FİZİK TEDAVİ

Başta cerrahi işlemlerin hemen sonrası olmak üzere, hareket kısıtlığı, felç,yaş ve kilo gibi sebeplerle fizik tedaviye ihtiyaç duyan kişilerin ev ortamlarında fizyoterapist tarafından gerekli analiz ve değerlendirmelerin ardından kişiye özel tedavi programının uygulanmasıdır. Kişinin kendini daha rahat hissetmesi, ulaşım probleminin olmaması, daha hijyenik olması gibi nedenlerle tercih edilmektedir.

Hizmetlerimiz

Formu doldurun, size dönüş yapalım.

Fizyoref
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?